Birden Fazla Meta Evren Olabilir mi?

featured

Meta-evren, kullanıcılarını dijital ve gerçek yaşamlarına bağlayan sürükleyici bir çevrimiçi ortamdır. Artırılmış gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve blok zinciri gibi teknolojileri birleştiren meta-evren, çalışmak, sosyalleşmek ve rahatlamak için yeni bir dijital yol sunuyor. Decentraland ve SecondLive gibi projeler, topluluklarının bir araya gelmesine, çalışmasına ve ortak bir hedefe doğru ilerlemesine izin vererek, diğer blok zinciri uygulamalarıyla oyundan kazanmayı denemeye başladı.

Bunun da ötesinde, teknoloji devleri geride kalmamak için kendi meta evrenlerini inşa ediyorlar. Birkaç meta evren bulmak mümkün olsa da her birinin birbirine bağlı olması faydalı olabilir. Blockchain teknolojisi, meta-evrenlerin birlikte çalışması için benzersiz bir yol sağlar. Bu şekilde, kullanıcılar kripto para birimlerini, hisse senetlerini ve diğer dijital varlıkları meta evrenler arasında taşıma olanağına sahip olabilir.

Meta Evren Nedir?

Bir meta-evren, üç boyutlu bir avatar aracılığıyla keşfedilebilen, birbirine bağlı bir evren kavramıdır. Bunu, ilgi çekici ve etkileşimli bir çevrimiçi deneyim sunan, İnternet’in yeni nesli olarak düşünebilirsiniz. Meta evren, artırılmış gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve blok zinciri gibi teknolojileri bir araya getiriyor.

AR, kullanıcıların dijital nesneleri görsel olarak gerçek dünyaya aktarmak için bir kamera kullanmasını sağlar. VR ise, kullanıcıların VR gözlükleriyle keşfedebilecekleri, kullanıcı tarafından oluşturulan bir sanal ortam üretir. Bu arada blockchain teknolojisi ile dijital hakların görüntülenmesi, dijital varlıkların elde edilmesi ve faydaların aktarılması mümkündür.

Binance NFT Marketplace gibi NFT platformları da oyun hizmetleri ve kripto topluluğu arasında bir köprü görevi görerek oyun meta evreninin gelişimine katkıda bulunuyor. Ayrıca, BNB Akıllı Zincir (BSC) topluluk zinciri de birçok meta veri deposu projesini destekler. Ayrıca Fortnite, 350 milyon kullanıcıyı sanal dünyasına bağlayan bir meta-evren platformu yarattı.

Meta-evren hala gelişiyor olsa da, sadece oyun platformlarıyla sınırlı olacak gibi görünmüyor. Örneğin, dijital kimlik uygulamaları, uzaktan çalışma ve merkezi olmayan yönetişim, meta-evrenden yararlanabilecek endüstrilerden sadece birkaçıdır.

Sadece Bir Meta Evren Mi Var?

Bir meta-evren fikri, herkes tarafından paylaşılan ortak bir evren olduğunu düşündürür. Ancak, gördüğümüz gibi, birçok farklı meta-evren olabilir. Bu nedenle, birçok meta-evrende, her meta-evrenin bir işlevi vardır.

Herhangi bir sosyal medya sisteminin kullanıcılarına belirli hizmetler sunduğu gibi, meta-evrenler de çeşitli sanal fırsatlar sunmaktadır. Daha önce verdiğimiz örnekler gibi, bir meta-evren oyunlara odaklanırken, diğerleri flört veya konserlere odaklanabilir.

Axie Infinity, Decentraland ve SecondLive gibi kripto meta veri deposu projelerinin her biri, meta veri deposu oluşturmak için benzersiz yaklaşımlar benimser. Blok zinciri tabanlı meta-evrenlerle birlikte, büyük teknoloji şirketleri meta-evrenler dünyasında baş döndürücü bir hızla ilerliyorlar.

Örneğin, Facebook adını Meta olarak değiştirdi ve meta-uzay içeriği, yazılımı ve AR ve VR gözlükleri oluşturmaya milyarlarca dolar yatırım yaptı. Aynı şekilde Microsoft, Google ve Tencent gibi büyük şirketler de kendi meta-evrenlerini inşa ediyor ve bu dünyaya yeni teknolojiler yaratarak giriyorlar.

Farklı meta evrenlerin etkileşime girmesi gerçekten harika. Metaverse birlikte çalışabilirliği, bir veya daha fazla metaverse’nin kolayca etkileşime girebileceği ve veri alışverişinde bulunabileceği anlamına gelir. Birlikte çalışabilir meta evrenler, kullanıcıların NFT’ler ve kripto para birimleri gibi varlıkları bir meta evrenden diğerine taşımasına olanak tanır.

Birçok geliştirici ve protokol, meta-evrenleri birbirine bağlamak için blok zincir teknolojisine güvenir. İlk olarak, blockchain merkezi olmayan ve şeffaftır. Ayrıca dijital mülkiyet ve orijinallik kanıtı, değer aktarımı ve kullanılabilirlik sağlar.

Örneğin, iki kazanan oyun birlikte çalışabilir ve aynı blok zincirinde oluşturulabilirse, oyuncular söz konusu oyunlar arasında geçiş yapabilir ve oyunda sahip oldukları sanal mallar her iki oyunda da tasarruf edebilir. Yani oyunda sahip oldukları silahları, skinleri ve diğer şeyleri her iki dünyada da kullanabiliyorlar.

Farklı blok zinciri ağları arasında kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları taşımak için blok zinciri köprülerini kullanmak mümkündür.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap