Exchange Nedir?

featured

Exchange, bir kripto para birimi borsasını ya da Dijital Para Birimi Değişimi (DCE – Digital Currency Exchanger) kavramlarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Değiş-tokuş, takas veya değişim anlamlarına da gelir. Kripto para birimi borsaları, bir kripto para birimini başka bir kripto para birimi (veya fiyat para birimi) ile değiştirebileceğiniz online platformlardır. Temel olarak, kripto borsaları normal borsalara benzer şekilde çalışır. Fark, bir borsada, tüccarların değişen oranlarından kâr elde etmek için varlıkları -hisse veya türevleri- alması ve satması, kripto borsalarında ise kullanıcıların kâr elde etmek için kripto para birimlerini kullanmasıdır. Bir kripto para borsası, genellikle alım satım hizmeti için bir işlem komisyonu alan bir piyasa oyuncusudur. Çevrimiçi (online) bir işletme olarak, elektronik olarak aktarılan para ve dijital para birimlerini değiştirir. Exchange’ler, dijital para birimleri veya kripto para birimleri karşılığında kredi kartı ödemelerini, banka havalelerini veya diğer tüm ödeme şekillerini kabul edebilmektedir. Bir exchange, kullanıcının kişisel kripto para cüzdanına kripto para birimi gönderebilir. Bazıları dijital para birimi bakiyelerini, dünya çapındaki ATM’lerden para çekmek için kullanılabilecek anonim olan ön ödemeli kartlara dönüştürebilirken, diğer dijital para birimleri altın gibi gerçek dünyadaki emtialar ile desteklenmektedir.

Exchange Dezavantajları Nelerdir?

Kripto para borsaları (Exchange) , kullanıcıların kripto para alıp sattığı çevrimiçi platformlardır. Piyasadaki en büyük kripto para borsalarının toplam aylık işlem hacmi yüzlerce milyar ABD dolarını aşıyor. Elbette bu, siber suçlular için büyük bir fırsat demek. Aslında kripto para borsaları saldırganlar tarafından sık sık hedef alınıyor ve bu saldırıların birçoğu başarıya ulaşıyor. Örnek vermek gerekirse 2018’in ilk yarısında, en az dört saldırı 750 milyon ABD dolarından daha fazla kayba neden oldu. Ele geçirilmeleri çok zor olduğundan korsanlar, genelde kripto para birimlerindeki açıklardan yararlanmayı denemezler. Cüzdanlar da genelde direkt saldırıya uğramaz. Çoğu durumda korsanlar, kripto para borsası platformunun direkt kendisiyle ilgilenir. Bunun nedeni ise bunların hâlâ tek bir arıza noktasına sahip merkezi sistemler olmasıdır: Kötü amaçlı komut dosyaları çevrimiçi platformların kaynak koduna yerleştirilebilir. Bunun yanı sıra %51 saldırılarına ve kimlik avına karşı da savunmasızlardır. Sabit bir işlem ücreti yoktur. Birden fazla borsa bulunduğundan ötürü her borsada yapılan işlem ücreti farklılık gösterecektir.

Exchange Nasıl Çalışır?

Exchange (borsalar), bir kullanıcının direkt kişisel kripto para cüzdanına kripto para gönderebilir. Bazıları dijital para bakiyelerini dünya çapındaki ATM’lerden para çekmek için kullanılabilecek anonim ön ödemeli kartlara dönüştürüp nakit olarak çekmeye izin verirken, bazı dijital para birimleri ise altın gibi yatırım araçları tarafından desteklenir. Dijital para birimlerinin yaratıcıları, çoğunlukla dijital para biriminde alım satımı kolaylaştırıp, basitleştiren ve dijital para birimi ticaretinden ayrıdır. Dijital para birimi takası, gerçek bir ticari işletme veya kesinlikle çevrimiçi bir işletme olabilir. Bir borsa platformu olarak, geleneksel para birimlerini ve kripto para birimleri olarak takas gerçekleştirir. Çevrimiçi bir borsa platformu olarak, elektronik olarak aktarılan para ve dijital para birimlerini değiştirir. Merkezi sistemi olmayan borsalar, kullanıcıların yatırımlarını borsada saklamaz, bunun yerine kişiler arası kripto para ticaretini kolaylaştırır. Merkezi sistemi olmayan borsalar, yaşadıkları güvenlik sorunlarından dolayı düşük işlem hacimleri elde ediyor.

Exchange Avantajları Nelerdir?

Merkezi yönetimin kripto paralarda kuralları belirleme yetkisinin olmaması kripto paraların en önemli avantajları arasında bulunuyor. İnternete erişebilecek bir cihazı olanlar hesap cüzdanı oluşturup hesabını istediği zaman istediği yerde kolaylıkla erişip kullanabiliyor. Kripto paralar, hiçbir merkez bankasının kontrolü altında olmadığından uluslararası işlemler kolayca, saniyeler içerisin yapılabiliyor.

 

Kaynak:

https://www.ig.com/en/glossary-trading-terms/exchange-definition

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap