Filecoin Nedir? Filecoin Geleceği ve Tüm Detaylı

Filecoin Nedir?

Filecoin Nedir? Filecoin blockchain teknolojisine dayanan yeni bir tür dağıtılmış depolama sistemidir. Kullanıcıların verileri yerel olarak depolamasına ve bu verilere daha verimli bir şekilde erişmek için ağını kullanmasına olanak tanır. Filecoin ayrıca merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platform sağlar. Buna kripto para birimi denir, ancak para birimi olarak kullanılması amaçlanmamıştır.

Filecoin açık kaynak kodludur ve baştan itibaren tamamen merkezden dağıtılacaktır. Filecoin ağına katılmak isteyen herkes katkıda bulunabilir. Proje, Filecoin (FIL) olarak bilinen tokenlerin satışıyla finanse ediliyor. Filecoin’in ilk sürümünün 2018’de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Filecoin Nedir?

Filecoin, boşta bilgisayar depolamasını sıcak bir metaya dönüştüren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Blockchain üzerine inşa edilen Filecoin, kullanıcıların kullanılmayan sabit disk alanlarını kiralayarak para kazanmalarını sağlar. Filecoin aynı zamanda San Francisco merkezli bir başlangıç hızlandırıcı olan Protocol Labs tarafından kurulan projenin arkasındaki şirketin adıdır.

Filecoin, Ağustos 2017’de ilk madeni para teklifini (ICO) başlattı ve 257 milyon doları aştı ve bu onu bugüne kadarki en başarılı ICO’lardan biri haline getirdi. Filecoin ağının 2018’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Proje, blockchain tabanlı depolamaya odaklanması nedeniyle bazı eleştiriler aldı. Şirket, nasıl ölçeklenebileceği ve uzun vadede para kazanıp kazanmayacağı konusunda sorularla karşı karşıya kaldı.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin, kullanıcıların Filecoin jetonları kazanmak için cihazlarında ekstra alan kiralamasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Filecoin, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve dosyaların depolanmasını ve alınmasını otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Filecoin, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanını Amazon S3 gibi geleneksel aracıları atlayarak doğrudan diğer kullanıcılara satmalarına izin vermesi bakımından benzersizdir. Bu, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanları için daha fazla para kazanmalarını sağlar ve ayrıca ilgili herkes için daha verimli ve uygun maliyetli bir depolama sistemi oluşturur.

Filecoin’in Storj’dan farkı nedir?

Filecoin, Storj gibi, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve dosyaların depolanmasını ve alınmasını otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Filecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik, işlemlerin güvenli, kurcalamaya karşı dayanıklı kayıt tutulmasına izin veren dağıtılmış bir fikir birliği sistemidir. Madenciler, ağa katılmak ve güvenliğini korumak için dosya paraları ile ödüllendirilir.

Filecoin madenciliği, Bitcoin ve Ethereum madenciliğine benzer, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. Birincisi, Filecoin madencileri CPU’lar, GPU’lar ve ASIC’ler üzerinde madencilik yapabilecekler. Buna ek olarak Filecoin, depolama madencileri kullanılabilir depolama alanlarına sahip olduklarını kanıtlayarak Filecoin madenciliği yapmasına olanak tanıyan uzay-zaman kanıtı (PoST) algoritmasını kullanır.

Filecoin madencileri, depolama alanlarını ağın diğer kullanıcılarına satabilecek ve filecoin madenciliğini potansiyel olarak kazançlı bir çaba haline getirecek.

Filecoin Güvenli mi?

Filecoin Güvenli mi?

Merkezi olmayan bir depolama ağı ve kripto para birimi olan Filecoin, blockchain dünyasında dalgalar yaratıyor. Ama güvenli mi? İşte bilmeniz gerekenler. Filecoin, Bitcoin ile aynı teknolojiye dayanır, ancak Proof of Burn adı verilen farklı bir algoritma kullanır.

Bu algoritma, kullanıcıların diğer kripto para birimlerini yakarak Filecoin kazanmalarını sağlar. Filecoin ayrıca Bitcoin’den çok daha hızlıdır ve işlemleri sadece saniyeler içinde gerçekleştirir. Ancak Bitcoin ile aynı teknolojiye dayandığı için Filecoin’in saldırıya uğrama riski vardır. Şimdiye kadar Filecoin’in hacklendiği rapor edilmedi, ancak bu, onlara karşı bağışık olduğu anlamına gelmiyor.

Filecoin Arz Miktarı

Filecoin tedarik miktarı, protokolün en önemli özelliklerinden biridir. Filecoin ağında ne kadar veri depolanabileceğini ve ağı doldurmanın ne kadar süreceğini belirler. Filecoin arz miktarı da ayarlanabilir, yani ağın ihtiyaçlarına göre artırılıp azaltılabilir.  2.000.000.000 FIL toplam arzı mevcut.

FileCoin hangi ülkenin?

File Coin, kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapmalarını ve almalarını sağlayan dijital bir varlıktır. File Coin, Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir. Projenin amacı, blok zinciri teknolojisiyle desteklenen dosya depolama ve paylaşım için merkezi olmayan bir ağ oluşturmaktır. Kullanıcılara, dosyalarını ağda saklamaları için Filecoin (FLC) tokenlerinde bir teşvik verilir.

FileCoin sahibi kim?

FileCoin, Ağustos 2017’de piyasaya sürülen yeni bir kripto para birimidir. Bitcoin veya Ethereum’a dayalı olmaması, bunun yerine Depolama Kanıtı adı verilen yeni bir protokol kullanması bakımından benzersizdir. FileCoin, FileCoin ağındaki depolama alanı için ödeme yapmak üzere bir para birimi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

FileCoin’in geliştiricileri henüz bilinmiyor ve madalyonun kime ait olduğu da belli değil. Bununla birlikte, geliştiricilerin, dağıtılmış bir depolama ağı olan IPFS’nin arkasındaki şirket olan Protocol Labs göre filecoin ile ilişkili olabileceğine dair spekülasyonlar var.

1 Filecoin kaç dolar?

1 Filecoin ne kadar? Bu, cevaplaması zor bir soru çünkü Filecoin’in (FIL) değeri piyasa tarafından belirlenecek. Bazı insanlar FIL’in 10 $ veya daha fazla değerinde olabileceğine inanırken, diğerleri 1 $’a yakın olacağını düşünüyor. Bu yeni kripto para biriminin geliştirilmesinde henüz çok erken, bu yüzden kesin olarak söylemek zor. Fakat güncel Filecoin fiyatı 5,76 USD’dir.

Filecoin nereden alınır?

Filecoin, verilerinizi blok zincirinde saklamanıza izin veren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Filecoin belirteçlerini bir ilk madeni para teklifi (ICO) aracılığıyla veya kripto para birimi borsalarında satın alabilirsiniz. Aşağıdaki borsalar Filecoin’i listeler:

1. Binance- Binance, Filecoin dahil olmak üzere çok çeşitli kripto paralar sunan bir kripto para borsasıdır. Düşük işlem ücretlerine sahiptir ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

2. Bitfinex- Bitfinex, Filecoin dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimleri sunan başka bir kripto para borsasıdır. Düşük işlem ücretlerine sahiptir ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

3. IDEX- IDEX, Filecoin ve diğer kripto para birimleriyle ticaret yapmanıza izin veren merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Düşük işlem ücretlerine sahiptir ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

Filecoin Geleceği

Filecoin Geleceği

Filecoin Geleceği, kullanıcıların her boyuttaki dosyayı depolamasına ve almasına izin veren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Filecoin ağı, Filecoin jetonları karşılığında kullanılmayan depolama alanlarını paylaşan kullanıcılardan oluşur. Filecoin, Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve verileri güvence altına almak ve doğrulamak için Depo Kanıtı algoritmasını kullanır.

Filecoin, verileri depolama şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Dağıtılmış bir kullanıcı ağı kullanarak Filecoin, geleneksel bulut depolama sağlayıcılarının maliyetinin çok altında güvenli ve güvenilir depolama sağlayabilir. Filecoin ayrıca mal ve hizmetler için bir ödeme sistemi olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu, potansiyel olarak kredi kartları veya PayPal gibi geleneksel ödeme yöntemlerinin yerini alabilir.

Filecoin’in gelişimi hala erken aşamalarında, ancak şimdiden yatırımcılardan ve geliştiricilerden büyük ilgi gördü. Fakat ne olursa olsun fiyat tahmini yapmak yanlış olur. Bu içeriğimiz tamamen bilgilendirme amaçlı üretilmiş olup yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap