Frax Share Coin

Frax Share coin, FXS kısaltmasıyla en yüksek hacimli kripto borsası olan Binance da dahil olmak üzere birçok borsada isminden söz ettirmiş bir sabit kripto para birimidir. 

FXS coin de diğer stabil coinler gibi aşırı oynalığın olduğu kripto para piyasalarında yatırımcılara güvenli bir liman olma görevi üstlenmektedir. 

Ancak bu noktada diğer stable coin çeşitlerinden Frax Share kademeli algoritmik protokolüyle ayrışmaktadır. Kademeli algoritma protokollerini ilk kullanan sabir bir kripto olarak FXS coin; açık kaynak kodları olan, bütünüyle blok zincir üstünden Ethereum ana zincirinde bulunmaktadır. 

Bu nedenle satıldığı borsalar üzerinden FXS/BTC ve FXS/BUSD paritelerinde işlem yapılarak elde edilebilir ve herhangi bir itibari parayla doğrudan satın alınamaz. Ayrıca FXS coin şirketin diğer kripto para birimi olan FRAX coin ile karıştırılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir : Litecoin Mining Nedir?

Frax Share Coin Nedir?

Frax Share Coin Nedir? Sorusunu daha net açıklamamız gerekirse ; Fraksiyonel algoritmik bir niteliği olan FXS coin, arzının nispi bir bölümünü teminatla güvenceye alan ve tedarik süreçlerinin bazı bölümleri algoritmik açıdan eşsiz olan bir sabit sanal paradır. Bahsi geçen teminatlı ve algoritmik oranlar, piyasalarda FXS fiyatlarına endekslidir.

Eğer bu Frax coin bir ABD dolarının üstünde fiyatlandırılıyorsa, protokol hemen teminat oranını düşürür. Ancak bir ABD dolarının aşağısında işlem görüyorsa protokol teminat oranını yükseltir. Bu sayede fiyatı her zaman 1 Dolar olarak kalır.

Böylece merkeziyetsiz bir yönetişim tarafından topluluk yoluyla yönetilir ve bir otorite olmaksızın özerkliğe vurgu yapar.

Frax Share teknolojisi kendisinden önce gelen üç farklı alternatif stable coin sistemine bir yenisini ve daha iddialısını eklemiştir. Bu üç farklı alternatifin farkları şu şekilde teminatlandırma yöntemlerinden ileri gelmektedir; İtibari para birimleri teminatlı, kripto coinler ile yüksek oranda teminatlı ve teminatsız algoritmik sabit kripto paralar. 

Frax Share coin ise dördüncü ana yol olarak, bir örneğine rastlayamayacağınız bir kategoride kesirli-algoritmik ​​biçiminde nitelendirilebilecek ilk merkeziyetsiz sabit kripto para türüdür.

İlginizi Çekebilir : Chiliz Coin Yorum

Frax Share Coin Kurucuları Kimlerdir?

Frax Share coinin kurucusu ve ilk kesirli-algoritmik stabil coin düşüncesinin mucidi ABD uyruklu yazılım mühendisi Sam Kazemian’dır. Kazemian 1993 doğumlu birisi olarak blokzincir ve merkeziyetsiz finans uygulamaları sektörlerinin en genç kurucuları arasında yer almaktadır.

Los Angeles eyaletinde bulunan University of California bünyesinde üniversite eğitim hayatını tamamlayan Kazemian aynı zamanda bir çevrimiçi ansiklopedi olan Everipedia’nın da kurucusu olarak dikkat çeker.

Frax Share ayrıca kurucu ekip olarak Travis Moore ve Jason Huan isimleriyle de bilinmektedir. 

Huan özellikle UCLA School of Engineering and Applied Science bünyesinde eğitmenlik yapmış alanın tecrübeli isimlerinden birisi olarak şirket yönetimine California’dan dahil olmuştur. 

Travis Moore ise projenin CTO koltuğunda oturan İtalyan asıllı Amerikan bilgisayar programcısıdır. Yaşı gereği (1989 doğumlu) diğer iki kurucuya nispeten daha tecrübelidir. Yatırımcı ve girişimci faaliyetlerde de bulunan Moore, Everipedia projesinde ed Kazemian ile birlikte çalışmıştır.

Frax Share Coin Nedir?

Frax Share Coin Hangi Borsa’dan ve Nasıl Alınır?

Frax Share; BingX, Binance, Gate io, Bitget, Mandala Exchange başta olmak üzere birçok küçük ve büyuük ölçekli borsada FXS kısaltmasıyla satılmaktadır. 

Amaçlarınız ve işlem yoğunluğunuz doğrultusunda bu borsaların mobil uygulamalarını Google Play Store ya da Apple Store gibi mağazalardan ücretsiz olarak (çoğunu) indirebilirsiniz.

Arkasından FXS coin almak için ihtiyacınız olan üç şey bir adet GSM numarası, bir e-posta adresi ve bir de kimlik belgesi olacaktır. Üçünü sağladıktan sonra geçeceğiniz doğrulama işlemleri sizi sonraki adıma götürür: Frax Share satın alabileceğiniz kripto para alımı.

Frax Share Binance gibi bazı borsalar üzerinden Bitcoin ve BUSD coin ile satın alınabilirken, Gate io gibi bazı borsalarda ise USDT ve ETH coin gibi işlem çiftleri üzerinden işlem görür. Bu adımda karar hangi borsayı ve kripto birimini kullanmayı tercih etmesi için yatırımcılara bağlıdır.

Eğer Gate io üzerinden FXS coin almak isterseniz öncelikle Gate io cüzdanınıza likitide transfer sağlamanın yollarını öğrenmelisiniz. Ancak Binance üzerinden Türkiye’deki bankalar yoluyla itibari paralarınızı doğrudan Frax coin alabileceğiniz diğer kripto para birimlerine çevirebilirsiniz. 

Böylece merkeziyetsiz ve dağıtılmış defter teknolojisi üzerinden alış emri vererek siz de bu coini cüzdanızda tutabilir, günlük alım satımlar yaparak oynaklık konusunda endişe duymadan işlemlerinizi yürütebilirsiniz.