GameFi Projeleri Neden 2022 Yılında Kripto Sektörüne Önemli Katkıda Bulunuyor?

GameFi Projeleri Neden 2022 Yılında Kripto Sektörüne Önemli Katkıda Bulunuyor?

Oyun endüstrisinin 2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve sürekli olarak beklentilerin üzerinde performans gösteriyor. Play-to-Earn (P2E), kripto benimsemesi için önemli bir katalizör olmasının yanı sıra GameFi’de trend oluyor. Triple-A’ya göre, blockchain oyunlarından elde edilen toplam gelir 2020’de 321 milyon dolardan 2021’de 1.5 milyar dolara yükseldi.

Blockchain tabanlı oyunlar, 2022’nin ilk çeyreğinde 1,22 milyon benzersiz aktif cüzdanı (UAW) cezbetti. Axie Infinity ve Decentraland gibi popüler oyunlar, bunların 22.000’ini oluşturuyor. Merkezi olmayan sahiplik vaadi, kapsayıcı karar verme prosedürleri ve çekici finansal teşvikler, oyuncuları P2E’ye çeken başlıca faktörlerdir.

GameFi’nin başarısı, kripto ve blok zincirinin kabulü ve meşruiyeti için büyük bir itici güç oldu ve benimsenmeyi teşvik etti.

GameFi Nedir?

GameFi, adından da anlaşılacağı gibi oyun ve finansı birleştirir. Kullanıcıların oyun deneyimlerinden para kazanmalarını sağlamak için blok zinciri tabanlı yöntemler kullanarak video oyunlarının finansallaştırılmasıdır. Oyna-Kazan (P2E) bu modelin birincil özelliğidir. Geleneksel oyunlar, üreticilerin maksimum kar payını elinde bulundurduğu, oyun içi varlıkların birlikte çalışamadığı merkezi iş modellerine sahiptir.

Bu nedenle, oyuncuların taşlama veya oyun içi başarılardan para kazanma yolları çok azdır veya hiç yoktur. Ayrıca, oyun stüdyoları oyunun gelişim yörüngesi, oyun içi varlıkların tedariği ve kullanım durumları hakkında son söze sahiptir. Öte yandan, P2E oyunları, ademi merkeziyetçilik ilkesini benimser ve oyuncuların oyun içi hedeflere ulaşmak için kripto tabanlı ödüller almasına izin verir. Oyuncular ayrıca avatarlar, modifikasyonlar, silahlar, evcil hayvanlar ve arazi gibi oyun içi öğelerini takas edilemez jetonlarda (NFT’ler) saklar. Böylece GameFi, oyun içi varlıkların gerçek sahipliğini sağlarken, bunları ikincil pazarlarda birlikte çalışabilir ve takas edilebilir hale getirir.

İçeriklerimiz tamamen bilgilendirme amaçlı üretilmiştir ve yatırım tavsiyesi içermez.Daha fazla Altcoin Haber için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap