Genesis Block Nedir?

Genesis Block Nedir?

Genesis Block, şimdiye kadar çıkmış ilk bitcoin bloğunun adıdır. Bu yüzden de “Genesis Block” olarak isimlendirilir. Genesis blok, tüm internet bitcoin ticaret sisteminin en temelini oluşturmaktadır. Bitcoinin geliştiricisi Satoshi Nakomoto, bugün bilinen bitcoin ticaret sürecini başlatan Genesis Blok’u üretti. Genesis Blok ilk blokzincirin başlangıç bloğu olma özelliği taşımaktadır. Kripto para piyasasında bloklar, Bitcoin işlemleriyle ilgili toplanan verilerin kalıcı olarak kaydedildiği dosyalardır. Bir blok tamamlandığında yani Bitcoin işlemleri doldurulduğunda blok zincirde bir sonraki bloğun oluşmasına yol açar. Altın gibi, Bitcoin de keyfi oluşturulamaz. Altın nasılsa madenden bulunup çıkarılması gerekiyorsa Bitcoin de dijital mining gibi yollarla ortaya çıkarılmalıdır. Bitcoin’in kurucusu, altın gibi bitcoin arzının da sınırlı olması yolunu şart koştu ve toplamda 21 milyon Bitcoin çıkarılabilir. Genesis Block, Bitcoin gibi kripto para biriminin şimdiye kadar mine ettiği ilk bloğa denir.

Genesis Block’un Özellikleri?

  • İşlem sayısı; Blockların bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri içerdiğini unutmamak gerekmektedir. Başlangıç bloğunda bir işlem vardır. O da Satoshi’nin blok oluşturması karşılığında Coinbase’nin verdiği 50 Bitcoin ödülüdür. Coinbase işleminden hariç Satoshi başka bir işlem gerçekleştirmemiştir.
  • Blokların Yüksekliği; Genesis bloğu 0 yüksekliğe sahiptir. Üzerine ilave blokların eklendiği temeli sağlar.
  • Blok zorluğu; Madencinin blok zincirine blok eklemesine başarıyla izin vermeye yarayan nonce değerinin bulmasının ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür. Satoshi ilk genesis bloğunu oluştururken, Bitcoin ağının zorluğu 1’iken şuan da 10,183,488,432,899’ dur.
  • Nonce; Nonce, bir madencinin blok zincirine bir blok eklemesi için sürekli olarak sırayla değiştirdiği bir değişkendir.

Bitcoin Oluşum Bloğu Nedir?

Bitcoin’in Genesis Bloğu, proof-of-work sisteminin ilk örneğiydi. Blok zincirlerde ki tüm bloklar şablon şeklinde olmaktaydı. Genesis Block, Bitcoin trade sisteminin en temelini oluşturur ve Bitcoin blok zincirinde ki diğer tüm blokların prototipidir. Genesis bloğunun hash’i, oluşturulan diğer bloklardan farklı olarak iki ek on altılık sıfır içerdiği için benzersizdir. Bitcoin oluşum Bloğu hash’i (000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f)’ dir. Oluşum bloğundan alınan 50 Bitcoin ödülü “1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa” adresine gönderilmiştir.

Genesis Bloğunun Gizemleri Nedir?

“Satoshi Nakomoto” adının kendi isminin bir takma isim olduğu gerçeğiyle başladığından beridir Genesis Blcok ve Bitcoin kuruluşu gizem içermeye devam etmektedir. Bitcoinin piyasaya sürülmesinden sonra, “Satoshi Nakomoto” olarak takma ismi kullanan kişi, kaybolmuştur ve arkasında hiçbir iz bırakmamıştır.

Gizli Bir Mesaj

Bitcoinin bloğunun oluşum bloğunda bulunan Satoshi tarafından sonsuza dek silinmeyecek bir mesaj vardır. Blok verilerinin yanında bulunan mesajın içeriği şu şekildedir. The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks(Şansölye bankalar için ikinci bir kurtarma paketi hazırlamanın eşiğinde) Bu mesaj 3 Ocaktan önce oluşturulmadığını kanıtlamak için bir zaman dalgası olarak dahil edildi. Bitcoin’in ilk başta oluşturulmasında ki nedeni ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir. Kısaca toparlamak gerekirse Genesis bloğu kripto para dünyasında ki bitcoinin ilk blok zincirde ki başlangıç bloğudur. Bitcoin işlemleri yapıldıktan sonra verilerin kalıcı olarak kaydedildiği dosyalardır. Genesis Block, trade işlemlerinin en temelini oluşturur. Bitcoin blok zincirlerinde ki blokların prototipidir. Genesis bloğu, ara sıra “Blok 0” veya “Blok 1” olarak da anılmaktadır. Blok zinciri ağından meydana gelen işlemlerle ilgili bilgileri depolamak için kullanılan bir dizi bloktan oluşur. Bloklar, ağdaki işlemlerle ilgili verilerin kalıcı olarak kaydedildiği etkin dijital kaplardır. Bir blok, daha önce herhangi bir blok girmemiş olan en son Bitcoin işlemlerinin bir kısmını veya tamamını kaydetmektedir.

 

Kaynak:

https://finance.yahoo.com/news/genesis-block-8-things-know-215101010.html

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap