Hard Cap Nedir?

Hard Cap Nedir?

Bilindiği gibi Bitcoin sektöründe her gün yeni bir kavramla karşılaşmak mümkün. Özellikle son yıllarda çok revaçta olan Bitcoin ve alt coinler, birçok kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Durum böyle olunca da Bitcoin sektöründe yeni olan kişilerin bilmediği kavramlar kafa karıştırabiliyor. O kavramlardan birisi de hard cap. Hard cap, karışık sanılan bir kavram fakat aslında oldukça basit bir tanımı var.

Hard Cap, herhangi bir coin projesinin toplamak istediği maksimum sermaye miktarına denmektedir. Günümüze kadar gelen ve hala gelişmekte olan coin türlerinin büyük bir kısmı, hard cap seviyelerini çok yukarıda tutmaktadır. Hard Cap seviyesi çok yukarıda olduğu için de planlanan projelerin maalesef çoğu, istenilen hedefe ulaşamamaktadır. Alt coinler değil de ismini az da olsa duyurmuş, ünlü coin araştırmacılarını arkasına almış projeler Hard Cap seviyesinin üstüne çıkabilmektedir. Ayrıca Hard Cap, ihtiyaç duyulan maksimum sermaye miktarını da kapsadığı için hard cap seviyesine ulaşan bazı projeler, sonrasında ek fon kabul etmeyi durdurmaktadır. 

Eğer projeler, beklenenden daha erken bir zamanda hard cap seviyesine ulaşırsa, o zaman ICO aşaması da erkenden sona erecektir. Projeye özel tasarlanmış token birimleri de planlanan tarihten daha önce dağılmaya başlayacaktır. Eğer proje, hard cap seviyesine ulaştıysa fakat toplanan fonları geri getirmekte zorlanıyorsa bu durum, hem yatırımcılar hem de proje yöneticileri için tehlikeli olabilir. Hard Cap, kripto paranın değerini belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu sebeple göz ardı edilmemeli ve hatta üstünde daha çok durulmalıdır.

Daha çok ICO, yani ilk para arzı teklifi terimi ile bağdaşlaşan Hard Cap ya da sabit sınır, kısacası satılabilecek potansiyel token sayısının üst sınırı olarak tanımlanabilir. Yeni bir token geliştirmek isteyen ekipler, geliştirmek istediği token’ın belli bir seviyeye ulaşması için hedeflenen fon miktaırnı toplamalıdır. Geliştirilen Token, sabit sınıra ulaştığında tokenler dağıtılır ve yeni yatırımcı kabul edilmez.

Hard ve Soft Cap Arasındaki Farklar

Hard Cap kavramının aksine Soft Cap, bir blockchain girişiminin başlatılması için gereken en düşük limiti ifade etmektedir. Tabii bu limit kavramı genelde teorik bir değer olarak kabul görmektedir. Blockchain girişimi başlatmak isteyen bir ekip, en düşük limiti geçemediği ve yeteri kadar fon miktarına ulaşamadığı takdirde ekip, girişimi sonlandırmayı düşünebilir.

Bir blockchain girişiminin başarılı ve sürdürülebilir olması için takip etmesi gereken iki farklı sınır vardır. Bu sınırlar ise Hard ve Soft Cap olarak bilinir. Soft Cap, ulaşılması kolay olan hedefleri kapsarken Hard Cap ise ulaşılması biraz daha zor olan hedefleri kapsamaktadır. Genelde blockchain girişimlerinin çoğu çok zorlanmadan Soft Cap hedeflerine ulaşsa da her proje bu hedefe ulaşamamaktadır. Bu hedefe ulaşamayan girişim projeleri ise yatırımcının iflas etmesine neden olabilir.

Hard Cap hedefine ulaşmak, yatırımcılar ve projeleri açısından zorlu bir yoldur. Soft Cap hedefine dahi ulaşamayan yatırımcırın çoğu projeyi iptal eder ve toplanan para, yatırımcılara iade edilir. Bazı projeler ise yoluna devam etmek için gerekli olan fonu toplamaya devam eder ve Soft Cap hedefine ulaşmaya çalışır. 

Soft ve Hard Cap arasındaki en büyük fark, bir kavramın başlangıç diğerinin ise bitiş hedefi olmasıdır,

Soft Cap, başlangıc sınırı olarak ifade edilirken Hard Cap ise projenin geldiği son noktayı ifade eder,

Son olarak her iki hedefi de tamamlayan projeler için her şey bitmiş değildir. Projelerin yolunda daha iyi devam etmesi için kat etmesi gereken daha çok yol vardır. 

 

Kaynak:

https://academy.binance.com/en/glossary/hard-cap

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap