Litecoin Mining Nedir? 

Litecoin Mining Nedir?

Litecoin mining, eski bir Google tarafından çalışan biri olan Charlie Lee aracılığı ile 7 Ekim 2011 tarihinde açık bir kaynak kodu ile istemci aracılığı ile GitHub üstünden piyasaya sürülmüştür.  Litecoin mining, dünya genelince herkes için yok sayılabilecek çok düşük düzeyde olan maliyet ile para transferini yapmaya imkan sağlayan bir kripto para birimi olarak geçmektedir. Diğer alt coinler gibi kesin bir merkezi olmaması ile Litecoin, açık kaynak kodu ile küresel bir ödeme sistemini oluşturmaktadır. Litecoin’in kullanmakta olduğu matematik alt yapılı teknolojisi, bu ağı korumak ve kullanıcılar için kendi paralarını kendileri tarafından kontrol etmesine imkan tanıyan bir sistemi oluşturmaktadır. Günümüzde adından çok ettirmekte olan bildik kripto para biriminden daha çabuk işlem onay zamanına sahip olan Litecoin, aynı anda gelişmiş olan depolama imkanlarına da sahiptir. Litecoin mining, Bitcoin gibi açık kaynak kodu ile yazılımı ve çalışma prensibinden ilham alarak geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra Litecoin’i Bitcoin’den ayıran en büyük farklardan biri mining algoritması, kişisel bilgisayarlar ile eşleştiğinde bile daimi olarak madencilik yapma imkanı sağlaması olarak bilinmektedir.

Litecoin madenciliği (mining) adına oluşmuş olan alternatifler mevcut bulunmaktadır. Bu yüzden başında daimi işletimciye sahip olan bilgisayarlar ile yapılmakta olan donanım madenciliği gelmektedir. Günümüzde özel ekipman kullanmadan yapılan madencilik ile kar elde etmek çok mümkün olmamaktadır. Bitcoin madenciliği yaparken işlemci olan (CPU) kullanımı çok fazla kar sağlamamaktadır. Grafik işlemci biriminin tek başına da yeterli olmaması sebebi ile ASIC adı verilen madencilik için özel donanımlar kullanılmaktadır. Bilgisayarların CPU birimleri adına kullanılan Litecoin madenciliği de son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanında bu yöntemin de kar amacı ile kaybedilmesi ile grafik kartı işlemcisinin (GPU) kullanımı da bir zorunlu olma halini alarak işlemi sürdürmektedir. Daha sonrası için Scrypt algoritması çözülen ASIC cihazının ortaya çıkışı ile LTC madencilik için de yalnızca özel olan donanımlar ile yapılır konuma gelmiştir. LTC madencilik yaparken bir başına ya da bir havuz içine dahil olmak için madencilik yapma kararı oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde bir başına GPU ya da CPU kullanan Litecoin elde etme şansı neredeyse sıfıra yakın olarak geçmektedir. Havuz da ise birçok sayıda madencinin yüksek hash gücü üretimi yaparak blok oluşturabilme mümkün olmaktadır.

Litecoin Mining Nasıl Alınır?

Litecoin satın almak için tercih edilen en çabuk ve güvenli yol, güvenilir bir siteye üye olmaktır. Daha sonrasında banka hesabından Türk Lirası aktarımını trans ederek, BtcTurk PRO’dan rahat bir şekilde Litecoin almanız mümkün olmaktadır. Diğer kripto para biriminde olduğu gibi maaş zamanında LTC ile alınmasına yönelik talepte bulunabilir ya da başka bir Litecoin sahibi aracılığıyla Litecoin alabilmeniz mümkün olmaktadır. 

Litecoin Mining Nasıl Üretilir?

Litecoin ile aynı olan Bitcoin gibi madencilik (mining) yoluyla üretimi yapılmaktadır. Üst düzey bir donanım özelliğine sahip olan cihazlar aracılığı ile karmaşık olan matematik problemleri çözümü karşılığında ödüller kazanmak Litecoin madenciliği olarak tanımlanmaktadır.

 

Kaynak:

https://www.investopedia.com/tech/how-do-you-mine-litecoin/

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap