LRC Nedir? LRC Coin Yorum ve Geleceği 2022

LRC Nedir?

LRC Nedir? Sorusundan başlamamız gerekir ise, kendisini “açılmış kaynaklı, denetlenmiş ve gözetimsiz bir değişim protokolü ” olarak tarifleyen bir ERC-20 tokenidir. Sıfır bilgi kanıtlarından yararlanarak her bireyin Ethereum üstünde velayet dışı, sipariş defteri tabanlı borsalar oluşturmasına müsaade vermeyi amaçlamaktadır.

Loopring, merkezi borsalara olan gereksinimi azaltmayı ve tüccarlara global kripto likiditesine ulaşım sağlamayı amaçlıyor.

Proje, eski bir Google program mühendisi olan Daniel Wang yönünden 2017 senesinde kuruldu. Loopring’in çözmeye çalıştığı anne konular saydamlık, sürat ve emniyet. Bugün, Şanghay’dahi etkinlik gösteren kar hedefi gütmeyen bir kuruluş olan Loopring Vakfı projeyi geliştiriyor.

Teknik araştırmaya göre, Loopring, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir değişim protokolü (DEX) meydana getirmek için açılmış bir protokoldür.

Geliştirme ekibinin, Loopring fonksiyonlarını NEO ve QTUM ağlarının üstüne genişletme planları vardı. Fakat bu planın bir süreliğine askıya alındığı duyuruldu.

Loopring’in tokeni LRC, ilk olarak Ağustos 2017’de bir ICO ile pazara sürüldü ve 45 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) topladı. Ancak, o dönemde Çin’in aktif düzenlemeleri sebebiyle miktarın büyük bir alanı yatırımcılara iade edildi. Fonların geri kalanı Loopring protokolünü ilerletmek için kullanıldı.

Loopring tarihi süresince tasarı beş kere güncellendi ve son olarak versiyon Loopring 3.8. Protokol, Şubat 2020’de hem AMM üstelik sipariş defteri modellerini kullanan kendi merkezi olmayan borsasını yayınladı.

Ekip, teknik araştırmanın yerine geçecek yeni bir evrak olan Design Doc yayınladı ve Loopring projesi ile alakalı aktüel bilgiler sunuyor.

İlginizi Çekebilir: Zilliqa Coin Nedir?

 LRC Nedir?

Loopring (LRC), Loopring açılmış protokolü için bir ERC-20 belirtecidir. Protokolün hedefi hibrit bir ekosistem olmaktır. Diğer şeylerin beraberinde, merkezi olmayan zincir üstünde sipariş değişim takasları ile merkezi sipariş eşleştirme takaslarını kolaylaştırmayı amaçlar.

Loopring (LRC), Ağustos 2017’de bir ICO vasıtasıyla başlatıldı. Aralık 2019’dahi şayet anne ağına geçiş yaptı.

Loopring, merkezi olmayan ve gözetimsiz alışverişi devam etmek için ekosistemin bütün katılımcılarına ödüller sunmayı amaçlamaktadır. İşlem hacmi, sürat ve yüksek prosedür ücretleri gibi zincir içi alışverişlerle alakalı anne problemleri dengelemek için Loopring, bütün hesaplamaları zincir dışı gerçekleştirir ve emniyetsiz ticareti devam etmek için sıfır bilgi kanıtlarından yararlanır.

Loopring Nedir 2

Loopring Protokolü

Loopring, bir Sıfır Bilgi Toplama (zk-Toplama) protokolüdür. Güvenli ve ölçeklenebilir DEX’ler ve AMM’ler meydana getirmek için Ethereum akil sözleşmelerini ve Sıfır Bilgi (ZK) devrelerini birleştirir. zk-Rollup, Ethereum ağında dağıtılan ilk protokoldü ve tabaka 2 ölçekleme (L2) döneminin başlangıcını işaret etti.

Dağıtılan son olarak versiyon Loopring 3.8, merkezi olmayan protokoller için performanslı ve güvenilen bir çözüm oluşturur. Sistem zinciri bir zk-Rollup çalıştırması için Loopring aktarıcısını kullanmaktadır.

Loopring aktarıcı, zincir dışı Merkle ağacını yönetir, toplama blokları oluşturur, toplama bloğunun geçerliliğinin zk-SNARK kanıtlarını, yayınlanan kanıtı ve Ethereum ağına yönelik bilgileri ve daha çoğunu üretir.

Ayrıca, Loopring protokolü her bireyin kendi zk-Rollup’larını ve ürünlerini oluşturmasına ve çalıştırmasına imkan tanır. Loopring aktarıcısı, Loopring Katmanı 2’ye hizmet veriyor. Geliştiriciler ve kullanıcılar, Ethereum üstünde yüksek süratli işlemler için gaz ücreti ödemeden Loopring aktarıcı API’sini bu yolla kullanabilir .

zk-Toplama nedir?

Sıfır bilgi toplaması (zk-Rollup), sık sık SNARK (öz ve interaktif olmayan bilgi argümanı) olarak bilindik bir kriptografik delil meydana getiren bir zincir dışı transferler paketidir.

SNARK, geçerlilik kanıtıdır ve ağın tabaka 1 olan anne ağına gönderilir.

zk-Rollup, zincir dışı komponent olan 2. katmandaki bütün işlemlerin halini güncelleyen akil bir sözleşmedir. Durum fakat geçerlilik kanıtı sağlanarak güncellenebilir.

Zk-Toplamalar, prosedür boyutunu kısmak için optimize edilebilir. Bunlara örnek vermek gerekirse, hesaplar adreslerle değil dizinlerle ifade edilir.

İşlemleri kaydetmek için zk-Rollups sistemini kullanmanın esas üstünlükleri şunlardır:

Hızlı işlemler: Kanıtlar anne aga gönderildikten derhal sonra vaziyet doğrulanır.
Güvenli ve merkezi olmayan: Durumu geri yüklemek için lazım olan bilgiler tabaka 1’de depolanır.

Loopring Nasıl Çalışır?

Protokol, lüzumlu görevleri yerine getirmek için halka madencilerine güveniyor. Ring madencileri, sipariş halkalarıyla beraber, ödüller karşılığında siparişlerin yürütülmesine yardım eder. Madenciler, trader’lar yönünden besleme olarak ödenen ödülleri yahut bir siparişin marjlarını alır:

Sipariş ücreti: Trader’lar, madenciye giden azami LRC tokenleri belirleyebilir
Bölünmüş marjlar: Trader’lar, belli bir sipariş için talep edilebilir marjı belirleyebilir ve madencinin ücretleri ve marjları seçmesine müsaade verir.
Loopring değişimi: İşlemleri ucuz ve süratli duruma getirme

Merkezi Olmayan Borsa (DEX)

Loopring Layer 2 programı, hem otomatikleştirilmiş pazar yapıcıyı (AMM) üstelik sipariş defteri değişim modelini destekleyen vesayetsiz bir değişimdir. Ayrıca Loopring protokolü üstüne kurulu bir ödeme platformuna sahiptir. Bu ticaret platformu, kullanıcıların pekçok dijital zenginliği çapraz değişim etmesine imkan tanır. Loopring DEX, yüksek süratte ve prosedür ücreti olmadan güvenilen ticaret sunar.

Loopring protokolü, alınan siparişlerin gruplandırılmasına ve bunların zincir dışı türlü borsalara iletilmesine müsaade verir. Hem merkezi üstelik merkezi olmayan borsalar, piyasadaki dijital varlıklarının fiyatlarını kolaylıkla denetim edebilen yatırımcılar için de elverişli olan Loopring platformunu kullanabilir. Bu bunun yanı sıra pekçok Ethereum borsasında likidite yaratır. Genellikle “agnostik” bir platform olarak isimlendirilen Loopring, rastgele bir akil sözleşme platformuyla kolaylıkla entegre edilebilir.

Tüm işlemler, Merkle ağacında zincir dışı depolanan bloklar durumunda gruplandırılmıştır. Ağacın durumundaki rastgele bir farklılık, bir devir kullanılarak bir ZK kanıtı üretilerek zincir üstünde doğrulanabilir.

Loopring değişim platformu alttaki görevleri gerçekleştirebilir:

Protokolü yetkilendir
Sipariş oluştur
Siparişleri karıştır ve eşleştir (halka madenciliği)
Sipariş teyit ve ödeme
Loopring L2, Ethereum cüzdanlarını ( MetaMask yahut WalletConnect’te desteklenen rastgele bir cüzdan ) destekler.
Loopring’in rakipleri: Ethereum ağının (1. tabaka) ölçeklenebilirliğini, prosedür süratini ve yüksek ücretlerini düzeltmeye çalışan birkaç tabaka 2 çözümü vardır.

Loopring’in diğer önemli ana rakipleri:

Eskiden Matic olarak bilindik Polygon, geliştiricilerin Ethereum tabanlı DApp’leri daha optimize bir şekilde dağıtmalarını gerçekleştiren bir platformdur. Polygon çözümleri yüksek oranda ölçeklenebilir.

Cartesi, ölçeklenebilirlik, yüksek prosedür ücretleri ve uyumluluk problemleri problemini ele alan Ethereum için bir ölçeklendirme çözümüdür.

Arbitrum, Ethereum ağı ile birlikte çalışabilirlik sunar ve Solidity geliştiricilerinin çapraz ahenkli DApp’ler oluşturmasını sağlar. İşlemlerin yan zincir toplaması için dayanak sunar (toplama teknolojisi).

Polkadot yönünden desteklenen ParaState, Ethereum Sanal Makinesine bir alternatiftir ve Ethereum DApps ile tam uyumluluk sunar.

Optimism, ilerlemiş prosedür sürati ve daha az ücretler yayınlayan bir ölçeklendirme çözümüdür. Zincir dışı kullanıcı arayüzlerine ve cüzdanlara müsaade verir.

xDAI Side Chain, Ethereum için bir yan zincirde prosedür işlemeye müsaade veren, sürati artıran ve ücretleri azaltan bir ölçeklendirme çözümüdür.

İlginizi Çekebilir: The Sandbox Haberi

Loopring Yol Haritası ve Geliştirme

Loopring, Aralık 2017’de protokolün ilk versiyonunu yayınladı.

2018’de, minimum 100 jetona sahip Loopring (LRC) sahipleri için üç adet LRN (NEO ağı için) ve LRQ (QTUM ağı için) token’ları vardı.

Protokolün ikinci sürümü, ilk versiyondan tam manasıyla bir sene sonra yayınlandı. Yükseltme, daha verimli bir halka anlaşmasını, sipariş oluşturmanın ilave yollarını ve yeni bir ücret modelini içeriyordu.

Aralık 2019’dahi Loopring 3.0 pazara sürüldü. Bu, Ethereum anne ağında ilk zk-Rollup merkezi olmayan değişim protokolüydü.

Aralık 2020’de takım, Loopring protokolü 3.6’yı esas alan Loopring Exchange v2’yi başlattı. Bu devir bunun yanı sıra Loopring Cüzdan’ın lansmanını dahi gördü.

2021’in 3. çeyreği münasebetiyle Loopring, hem ERC721 üstelik ERC1155 belirteç standartları için direkt olarak L2’de NFT basımını, ticaretini ve transferlerini destekler. Loopring Akıllı Cüzdan, Ethereum ve Arbitrum’dahi dağıtılır.

Aşağıdakiler en mühim ortaklıklardan bazılarıdır:

Berkeley’de Blockchain (2018)
NEO ekosisteminde önder NEP5 cüzdan sağlayıcısı olan O3 cüzdanı (2018)
Muhtemelen, GameStop (r/gme ), bir NFT piyasası ilerletmek için.

Kasım 2021’de online forumlar, Loopring bedel artışını bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 3,83 $’a çıkaran GameStop ile söylentili iştirak ile alakalı konuşmaya başladı.

Loopring (LRC) Tokeni Nedir?
Loopring protokolü, x’in blok zinciri temsil ettiği her entegre zincir için yeni bir LRx tokeni oluşturmaya müsaade verir.  Döngüleme, ağ üstünde yeni blokları teyit etmek ve meydana getirmek için bir iş kanıtı (PoW) algoritmasına dayanır. Madenciler, Loopring token’ları biçiminde ödüller alırlar.

LRC yakma oranı ise, cüzdanlardan gelen aracılık ücretlerinin bir kısmını yakarak tokenin arzını artırır. Ayrıca madencilerin ücretlerinin bir kısmını yakar. Loopring (LRC) kriptosunu hisseden yatırımcılar, Loopring borsasında prosedür ücretlerini düşürme hakkına sahiptir.

Token Binance, Coinbase, KuCoin, Gate.io ve Huobi’de mevcuttur.

Loopring Nedir

LRC Coin Yorum ve Geleceği

Kasım 2021’in başında, Loopring kripto para biriminin kıymeti %180’in üstüne çıktı. Beklenmeyen yükseliş, pazarının GameStop ortaklığı söylentisine tepkisi olarak görülüyor.

Ancak, Loopring kazançlı bir yatırım olur. Protokolün devamlı gelişimi ve güncellemeleri göz önüne alındığında, LRC tokeni uzun vadeli iyi bir yatırım olur.

Kripto para yatırımlarının riskli olduğunu ve kayıplara yol açabileceğini anımsamak her daim önemlidir . Ancak Loopring protokolü kuvvetli ve aktif bir topluluğa sahiptir. Ayrıca takım, çoğu kez kere Loopring ekosisteminde yeni özellikler yayınlamak için çalışıyor ve bunun yanı sıra yeni ortaklıklara dahi odaklanıyor.

Gelecek için büyük planları olan aktif bir tasarı olduğu için Loopring (LRC) iyi bir yatırım olabilir fakat bun yazımız altcoinhaber.com olarak tamamen bilgilendirme amaçlı yazılmıştır ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. LRC coin yorum başlığımız tamamen bu doğrultulardadır.

Üç tür looping (LRC) stake etme vardır:

Protokol havuzu bahisi (global): Loopring protokol ücretlerinin %70’ini kazanmak için cümle alem LRC’ye bahis yapabilir. Minimum oran yoktur, fakat tokenler minimum 90 gün süresince stake edilmelidir.

Borsa sahibi hissesi: Borsanın sahibi, DEX’in güvenliğini ve itibarını yerine getirebilmek amacı ile LRC’yi hisselendirmelidir. Asgari oran 250.000 LRC’dir, fakat değişim çeşidine tabi olarak 1 milyon LRC’ye kadar çıkabilmektedir. Borsa sahibi, protokoldeki değişimin bütün zamanı süresince LRC’yi stake’te tutmak zorundadır.

Borsa protokolü ücreti indirimi stake: Borsa sahibi, siparişler için protokol ücretlerini öder, fakat tüccarlar her prosedür için prosedür ücreti ödemelidir. Tüccarlar prosedür ücretlerini işlemle tıpkı tokenler öderler, fakat yatırımcı Loopring’i (LRC) stake eder iken bu ücret düşürülebilir.

Protokol havuzu staking geliştirme aşamasındadır ve sahip olunan değildir, fakat yakında DAO ve sigorta fonlarının serbest bırakılmasıyla kullanıma sunulacaktır.

Ancak Loopring destekçileri, Loopring Exchange için rastgele bir LRC havuzuna likidite sağlayabilir ve protokol ücretlerinden ödüller kazanabilir.

Likidite sağlayıcıları (LP’ler), likidite sağladıkları havuzun prosedür ücretlerinden %0,2 kazanabilirler .

LP olmak için, kullanıcıların Havuzlar altında listelenen prosedür çiftlerinden birini Likidite Borsası’na yatırması lazım olur. Örneğin, bir kullanıcı LRC-ETH çiftini yatırmak isterse, depozit 1000$ değerinde ether (ETH) ve 1000$ değerinde loopring’den (LRC) oluşmalıdır.

Likidite havuzuna likidite sağlamak, rastgele bir gas yahut diğer bir ücret gerektirmez.

Likidite sağlayıcıları, yatırılan likiditelerini temsil etmek amacı ile LP token’ları sistemsel olarak alır.. LRC-ETH çifti için token, diğer varlıklar gibi hesap bakiyesinde aşikar LP-LRC-ETH’dir.

Loopring cüzdan, tabaka 2 ölçeklendirmeye sahip ilk akil cüzdan, kendi kendine gizleme uygulamasıdır. Kullanıcıların Loopring Exchange’de token ticareti yapmalarına, likidite sağlayıcıları olmalarına ve gas’sız ödemeler göndermelerine imkan tanır.

Diğer kripto cüzdanlarından değişik olarak, Loopring cüzdanı, kurtarma için bir kurtarma kelimeleri gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcının cüzdanı güvenliğini sağlamak ve kurtarmak için itimat ettiği kişileri ve donanımları seçmesini sağlar. Loopring cüzdanını güvende tutmak için itimat koruyucularının yarısından fazlasının güvenilen olması lazım olur.

Bu yazımızda sizler ile Altcoinhaber.com olarak LRC Nedir? ve LRC coin yorum konularını ele aldık. Bu tarz içeriklerimizin devamı için Altcoinler sayfamıza göz gezdirebilirsiniz. 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap