3,6 Milyar Dolarlık Bitfinex Bitcoin Aklama Dolandırıcılığından Bulunan Adam Tutuklandı

Bitcoin Dolandırıcılığına Göz Yumulmuyor

ABD’deki bir federal yargıç, geçen hafta, kötü şöhretli 2016 Bitfinex hackinden çalınan milyarlarca dolarlık Bitcoin’i aklamak için komplo kurmaktan tutuklanan Manhattan’lı bir çiftin bir üyesinin tutuklanmasına karar verdi. Kocanın, sahte kimlik kullanmakta usta olduğu ve kaçma riski olduğu düşünüldüğü için gözaltına alınması emredildi.

Baş Yargıç Beryl Howell çifte, Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’a kefalet verdi. Ebeveynlerinin evleri güvenlik olarak ilan edildi.

Bitcoin Dolandırıcılığına Göz Yumulmuyor

Geçen hafta Adalet Bakanlığı, Manhattan çiftiyle bağlantılı olarak 3,6 milyar doların üzerinde aklanmış bitcoin’e el koydu. Çift, Morgan’ın “korkusuz girişimci ruha ve hacker zihniyetine” sahip birinin kişiliğini benimsemesiyle, deneyimli kripto girişimcileri olarak poz verdi.

Aklandığı iddia edilen fonlar, 2016 yılında bir hacker Bitfinex’e saldırdığında ve 2000 yasadışı işlemle fonları çaldığında 70 milyon dolar değerindeydi. Bu fonların anahtarları Lichtenstein’ın bulut deposunda bulundu. Bu keşiften sonra, ABD makamları fonların velayetini aldı. Ancak, çiftin saldırıda herhangi bir rol oynadığına dair henüz kanıt elde etmemişlerdi.

Savcılar, Lichtenstein’ın bulut depolama hesabında bir erkek ve bir kadın için sahte Rus kimlik belgeleri bulduklarını söyledi.

Çift, New York’taki dairelerinde tutuklandı. Savcılar, Ukrayna ve Rusya’da milyonlarca dolar bitcoin ve banka hesapları olduğu gerekçesiyle çifti gözaltına almaya ve bu bitcoinleri incelemeye karar verdiler.İçeriklerimiz yatırım tavsiyesi içermemekte olup sadece piyasa bilgi paylaşımı adına hazırlanmaktadır.

Daha fazla Altcoin Haber için hemen ana sayfamıza göz atabilirsiniz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap