Ölü Kedi Sıçraması

Ölü Kedi Sıçraması

Ölü kedi sıçraması, uzunca bir düşüşün ya da düşüşün sürekli devam etmesi sonucunda ayı piyasası içinde görülmüş olan geçici bir iyileşmenin sebebi olarak tanımlanmaktadır. Bu sıçramanın, hisse senetleri gibi düşüşü üzerinde görülen bir varlık adına ücretinde düşük ya da kısa zamanlı bir düzelme olması olarak adlandırılmaktadır. Pek çok zaman düşüşün nedenleri, ücretlerin geçici bir şekilde yükselmesi kısa zamanlı iyileşmenin ya da toparlanmanın zamanlarıyla yarıda kesilmektedir. Dead cat bounce terimi için, bir ölü kedinin dahi yeterince hızlı düşmesinden sonra ki sıçrama fikrine dayandığı bilinmektedir.

Ölü Kedi Sıçraması Neden Olur?

Her ayı zamanında, en dikkat çekici ayı piyasasında yatırımcıların bile belli bir zaman sonrasında buldukları pozisyon için yeniden düşünme fırsatı bulunmaktadır. Bir piyasa kurunda, arka arkaya altı hafta süresince düşme gösterdiği zaman, ayı pozisyonunda olanlar kısa yaparak kar etme yolunu deneme imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden, öteki uzun vade de olan yatırımcılar için ücretlerin alt seviye miktarına ulaşacağına inanmak long yapmaktadır. Tüm bu durumlar, piyasada oluşan alım baskısının yükselmesini sağlamaktadır.

Ölü kedi sıçraması, teknik analist doğrultusunda kullanılmış olan bir fiyat modeli oluşturmaktadır. İlk zaman, geçerli olan trend çizgisi yönünde görülmüş olan bir yükseklik izlenirken bu durumu hızlı olan bir fiyatta düşüş takip etmektedir. Fiyat, bir öncesinin alt seviyesi içine de altına düşünce artık ölü kedi sıçraması olarak adlandırılmaktadır. Kısa vade ve uzun vade de yapılacak olan fiyatlar ve yatırımların değeri belirlenmektedir. Kısa vade gerektiren yatırım yapan kişiler bu küçük hareketlenme sonucu kar elde etmek çalışır ve short (kısa pozisyon) denemek için doğru bir imkan olarak kullanmaktadır. Bu sıçramanın, büyük ekonomi için görülen bir resesyon tarafından tutulan, en küçük hisse senedi e kadar ya da hisse grubunda dahi görülmesi muhtemeldir. Piyasa düşüş ve artışları bu yüzden oldukça önem taşıyan konuların bütününü oluşturmaktadır. Bir piyasa da zirve ya da düşüş belirlemeye benzer zamanda, ölü kedi sıçraması öncesinden tahmin etmek sezgisel yatırımcılar için dahi zorluk ile dolu olduğu bilinmektedir. 

Böyle bir ifadenin bilinmiş olan en eski örneği İngiliz gazetesinde adı geçen The Guardian’ın 22 Eylül 1981 seneli bir makalesi olarak bilinmemektedir. Mali editör olan Victor Keegan, Londra pazarında bulunan hisse ücretlerinde görülen son düşüş sırasında bir ralli beklenmediğini belirtmiştir ve “Fakat, piyasa oldukça hiç tepki verilmeden serbest bir şekilde düşmeyi sürdürmeye devam etmektedir. Bu, ticaret için de ölü kedi sıçraması olarak bilinen bir gerçeği oluşturmaktadır” demiştir. Uzun vade için de bir yatırımcı durumda iseniz, kilit nokta olarak portföyünüzü çeşitlendirerek uzun vade içinde düşünme yoluna gidilmektedir. Ölü kedi sıçraması sadece bu durum bittikten sonra fark edilerek anlaşılabilmektedir.

 

Kaynak:

https://www.rnz.co.nz/news/business/282505/what’s-a-‘dead-cat-bounce’

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap