USTD Nedir?

USTD Nedir?

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya artık bitcoin gibi yeni nesil kripto para birimleri çıktı. Bu kripto para birimlerinin herhangi bir fiziksel karşılığı yok fakat borsada çok fazla değer görüyorlar. Son zamanlarda en çok ilgi çeken kripto para birimlerinin başında ise USTD ya da bir diğer adı ile Tether coin geliyor. Tether kripto para birimi, ERC-20 protokolüne bağlı bir blockchain zinciri üzerinden işlem görmektedir. 

Tether Limited şirketi tarafından ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürülen USTD, piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren büyük ilgi görmüş ve yükselişe geçmiştir. Piyasaya ilk çıktığında ismi Real Coin olan USTD, kısa bir süre sonra Tether coin olarak tanıtılmış ve bu isim ile yoluna devam etmiştir. 

Amerikan Dolarının sanal versiyonu olarak da bilinen USTD, aslında stabil bir coin türüdür ve genelde ABD Dolarının işlem hacmine göre şekil alır. Sabit işlem olarak piyasada olan USTD’nin değeri her zaman 1 ABD dolarına eşittir. Yani 1 Tether Coin, 1 Dolara denk gelmektedir. Ayrıca şirket, piyasada bulunan her Tether coin karşılığında ABD dolarına sahip olduğunu da iddia etmektedir. 

USTD ile çeşitli işlemler yapmak isteyen kullanıcılar, bakiyelerini blockchain zincirinden transfer edebilir ve aldıkları tutarı kendilerine uygun bir sanal cüzdanda saklayabilir.

USTD’nin Avantajları Nelerdir?

USTD ya da Tether coin, temelde gerçek para desteklidir ve Amerikan Dolarına bağlı, stabil bir dijital para birimi olarak bilinir. Fiyatı her zaman sabit olan bu kripto para biriminin 1 adetteki karşılığı, 1 ABD Dolarına denk gelmektedir. Bu durum da gerçek para birimlerinin düşük masraflar ile transfer edilebilmesine olanak sağlamaktadır. 

Ayrıca düşük masraflar ile yapılan transferlerden sonra kullanıcılar, satın aldıkları USTD’yi duruma göre değerlendirebilir. USTD, ilk başlarda oldukça popüler olan Omni Layer desteği ile piyasaya sürülse de bu destek, USTD’nin isteklerini karşılayamadı ve USTD, sonuç olarak ERC-20 sistemine geçiş yaptı. Tether Coin, bu sisteme geçiş yaptıktan sonra kullanıcılara daha hızlı ve pratik işlem yapmanın mümkün olduğunu gösterdi. Tether coin, özellikle ERC-20 sistemi sayesinde büyük bir yükselişe geçmiş ve adından sıkça bahsettirmeyi başarmıştır. 

USTD’nin kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj ise aslında çok basittir; kullanıcılar kripto para borsasında dolar cinsinden işlem yapabilmektedir. Bu durum da yatırımcının daha iyi kazanmasını sağlamaktadır. 

Nasıl USTD Alınır?

Ülkemizde USTD almak biraz zor ve karmaşık gibi görünse de aslında oldukça basit ve bir o kadar da pratiktir. Farklı kripto para borsaları üzerinden bir teknik bilgiye gerek duymadan USTD alabilir ve işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer Dolar birikiminiz yok ise, sahip olduğunuz para birimini (TL vb.) Dolar’a dönüştürebilir ve o şekilde işleminize devam edebilirsiniz. 

Tether Madenciliği Yapılabilir mi?

Günümüzde yeni bir kripto para elde etmek için kullanılan en popüler yöntemlerden birisi madenciliktir. Tabii her ne kadar durum böyle de olsa maalesef madencilik yapılarak Tether coin elde edilememektedir. Bunun nedeni ise USTD’nin Tether şirketi tarafından korunmasıdır. Tether, USTD’nin bütün telif haklarına sahiptir. Bu nedenle bu coin türü hakkında madencilik yapılamaz. Buna istinaden de Tether şirketi, her bir Tether coine karşılık 1 ABD doları vermekte ve Tether Coini bu şekilde piyasaya sürmektedir. 

Sonuç olarak USTD, her ne kadar sabit ve stabil değerlere sahip olsa da iyi strateji yapıldığı zaman yatırımcılara ciddi oranda kazançlar sağlayabilmektedir. Tabii 1 USTD sadece 1 ABD dolarına denk geldiği için iyi strateji kadar sabırlı olmakta önemlidir. 

 

Kaynak:

https://www.investopedia.com/terms/t/tether-usdt.asp

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap